اف 22 وحشی

پس از هواپیمای جنگنده اف-15، دیگر هواپیمای دیگری ویژه نیروی هوایی تولید نشد و البته این هواپیما نیز به خوبی از عهده ایفای نقش یک جنگنده تاکتیکی و چابک و چالاک بر آمده بود، و همچنین در زمان عملیات طوفان صحرا در سال 1991 در عراق و خلیج فارس تنها دو هواپیما به آسانی در آسمان عراق مانور می دادند: 1- هواپیمای F-117 Stealth که به دلیل پنهان بودن از دید رادار و دیگری هواپیمای F-15 که به دلیل قدرت مانور بالا قادر بود به زودی صحنه نبرد را ترک کند؛ تا اینکه با ورود نسل جدیدی از هواپیماهای رادار گریز، انگار دیگر زمان هواپیمای اف-15 که زمانی از آن به عنوان اوج پیشرفت یاد می شد، به سر آمده است.هواپیمای F-22 Raptor یا رپتور( جانور شکاری) محصول کمپانی لاکهید مارتین، از جدیدترین نسل هواپیماهای جنگنده برای نیروی هوایی محسوب می شود که وظیفه اصلی آن برتری هوایی است. این هواپیما یا بهتر بگوییم، این جنگنده، از جنگنده هایی به شمار می آید که قادر است بدون شناسایی شدن در منطقه دشمن به نبرد پرداخته و پیروز از میدان جنگ بدر آید. این جنگنده پیشرفته، دارای سیستم استتار راداری است و کلیه طراحی اجزای آن بر این اصل بنا نهاده شده است، به طوری که در طراحی بدنه آن، هر گونه سطح ناهموار که باعث برگشت انعکاس امواج راداری می شود، حذف گشته و به سطوحی بدون انحنا تبدیل گشته اند و حتی ورودی های هوای موتورها هم بر اساس اصل استتار طراحی شده اند. اگر در تصاویر گرفته شده از این هواپیما توجه نمایید، به زودی متوجه خواهید شد که قادر به دیدن هیچ گونه اسلحه زیر بالها یا مواضع دیگر نیستید، تعجب نکنید! هواپیمای F-22 Raptor برای جلوگیری از انعکاس امواج توسط سطوح ناصاف موشک ها و یا تسلیحات دیگر، آن ها را در محفظه هایی ویژه نگهداری کرده و تنها در زمان شلیک، این تسلیحات پدیدار شده، به سرعت از محفظه خارج شده و پوشش آن دوباره به حالت اول باز می گردد، که البته بیشترین ضریب خطر هنگام باز شدن این محفظه ها برای رهاسازی تسلیحات به وجود می آید.

هواپیمای F-22 Raptor از این نظر بسیار بی نظیر است که قادر می باشد بدون استفاده از سیستم پس سوز، به راحتی صوت را پشت سر گذاشته و به سرعت های مافوق صوت دست یابد، به طوری که حداکثر سرعت آن بدون استفاده از سیستم پس سوز، 1.6 ماخ می باشد که رقم قابل توجهی است. چنین ویژگی بی مانندی، در اثر بهره گیری از موتورهای قدرتمند توربوفن F-119 PW-100 ساخته شرکت معروف پرات اند ویتنی

 (Pratt and Whitney) به وجود آمده است که نیروی بسیار زیادی را برای پیش بردن این هواپیما به جلو تولید می کند. البته دستیابی به چنین سرعتی (1.6 ماخ) بدون استفاده از پس سوز، تا حدودی مدیون بهبود آیرودینامیک این هواپیما نیز هست که در آن به کا رفته است، به طور مثال، حذف موشک ها و بمب ها و کلاً تسلیحات دیگر قابل حمل از مقر های زیر بال یا بدنه، کمک شایانی به تقلیل مقاومت در برابر هوا نموده است.

هواپیمای F-22 Raptor از قاعده «دید اول، شلیک اول» پیروی می کند، یعنی این جنگنده قبل از اینکه هواپیمای دشمن او را بر روی صفحه رادار خود تشخیص دهد، شناسایی کرده، به سمت او شلیک کرده و زود تر هم از منطقه جنگ دور می شود. این هواپیما از دو موشک حرارتی سایدوایندر (AIM-9 Sidewinder) و شش موشک آمرام (AIM-120C AMRAAM) برای نابودی دشمن بهره گرفته و قابل به حمل دو بمب JDAM با وزن 1000 پوند نیز هست.

 دارای قابلیتهای فراوانی می باشد . اف ۲۲ از اخرین تکلنوژی روز برخوردار است و به عنوان یک پایگاه نظامی کامل در آسمان عمل میکند . در ماموریتهای تعقیب و شکار سایر هواپیما ها یک استاد تمام عیار می باشد به طوریکه تقریبا هیچ رقیبی را نمی توان رودرروی این هواپیما قرار داد . دارای نوعی طراحی منحصر به فرد می باشد که آن را از تمامی جنگنده های متعارف کنونی متمایز می سازد.
هیچ راداری قادر به کشف و شناسایی ان نیست و در صورت شناسایی توسط رادار زمینی و یا شکاریهای دیگر هیچ یک از موشکهای هوابه هوا و زمین به هوا (سام) روی او قفل نمی شود و کلا دارای سیستمها ی اخلال راداری و سایر پارامترهای پیشرفته دفاع از خود می باشد . بدنه آن از فلز تیتانیوم و کولار- کربن و نوعی آلومینیوم تشکیل یافته است که کربن و تیتانیوم بسیار سختتر و سبکتر از فولاد می باشند .

 

برای در ک هرچه بهتر قدرت شکار این هواپیما بهتر است بگویم که (در حالت خوش بینانه) :
یک درگیری هوایی فرض می کنیم .در ارتفاع ۴۰۰۰ پایی (یا1200 متر) اف ۲۲ در حال نزدیک شدن به یک
سایت شلیک موشک اسکاد می باشد . فاصله تا هدف ۲۰۰ مایل(یا 320 کیلومتر) و سرعت ۵۰۰ نات (یا 900 کیلومتربر ساعت ) می باشد خلبان هواپیما مرتبا مختصات هدف را از طریق هواپیمای آواکس موجود در منطقه
و ماهواره نظامی در یافت می کند و در همین حال مشغول عبور از بالای یک سایت دفاع ضدهوایی می باشد . ارتفاع را برای شلیک موشک هارم زیاد کرده و کامپیوتر هواپیما مشغول بررسی میزان تهدید هوایی می شود و خلبان با خاطری آسوده از حمله هواپیما های رهگیر موشک هارم ضدرادار را قفل کرده و شلیک می کند . بلافاصله بعد از شلیک ماهواره مشغول تصحیح مسیر موشک تا رسیدن به هدف می شود . در همین حال هواپیمای آواکس اخطار نزدیک شدن ۵ فروند جنگنده شکاری و فوق العاده پیشرفته و مانور پذیر سوخوی ۲۷  را صادر میکند و با ارسال مختصات هدف و ارتفاع و سایر پارامترهای ملزوم صحنه رابرای جنگ رپتور باز می گذارد .
اف ۲۲ بعد از افزایش ارتفاع از طریق ارسال سیگنالهای فوق صوت شکاریها را کشف می کند و باسرعت زیاد خود را به انها نزدیک می سازد و از لنچ یک موشک امرام را به سوی یکی ازآنها که کامپیوتر اف۲۲ آن را خطرناکتر تشخیص داده قفل و شلیک میکند و هواپمای بعدی را انتخاب و دومین موشک را شلیک می کند . البته این در حالیست که هنوز شکاریهای سوخو ۲۷ اف۲۲ را کشف نکرده اند .هواپیماهای ۱و ۲ لحظاتی بعد منهدم میشوند و رپتور که حالا به آنها نزدیک شده ۳ موشک حرارتی سایدویندر خود را به صورت همزمان به صوی سه جنگنده شلیک میکند که ۵ ثانبه برای واکنش به هواپیمایی مانند سوخوی ۲۷ دیگر دیر شده است و خلبان اف۲۲ از ارتفاع ۳۱۰۰۰ پایی مشغول نظاره سقوط آنهاست.

 

 

اف-۲۲ ملقب به جانور شکاری

 

مشخصات:

 

 

نوع کاربری: جنگنده ، برتری هوایی

کارخانه سازنده: بویینگ و لاکهید مارتین

خدمه: 1نفر

قیمت: نامعلوم

موتور: 2 تا پرات اند ویتنی مدلF-119-PW-100 با تراست 35000 پوند با پس سوز

طول: 6/18 متر

عرض: 3/13 متر

ارتفاع: 8/4 متر

ماکزیمم وزن تیک اف: 60000 پوند یا 27200 کیلو گرم

سرعت: بیش از دو ماخ

ارتفاع خدمتی: 50000 پا

شعاع عملیاتی: نامعلوم

تسلیحات: 4 عدد موشک هوا به هوا امرام و 2 عدد موشک هوا به هوای سایدواندر و بمب های هدایت لیزری

سال شروع خدمت: سال 2013

/ 0 نظر / 8 بازدید